: به کار گیری نانوساختارها واسه افزایش سرعت و امنیت درمانای ژنتیک

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیکال ساینس، این نانوساختارها که به صورت مغناطیسی هدایت می شن، ایمن تر، سریع تر و مقرون به صرفه تر از روشای مورد استفاده الان هستن.
روشای فعلی براساس ویروسای تغییریافته، میدانای الکتریکی خارجی یا استفاده مواد شیمیایی هستن که مشکلات و نتیجه های نامطلوبی رو دارن. اما محققان UCLA با به کار گیری سیلیکون، نیکل و طلا نانوسوزنایی رو ساختن که زیست تخریب پذیر بوده، با قیمت ارزون و خیلی راحت به صورت انبوه تولید می شن و به دلیل ابعاد بسیار کوچیک، می تونن اطلاعات ژنتیکی رو با کمترین تاثیر بر سلامت و متابولیسم، در اختیار سلولا بذارن. ابعاد نوک این نانوسوزنا ۵۰۰۰ برابر کوچکتر از قطر یه رشته موی انسانه.
جهت، موقعیت و چرخش این نانوسوزنا با به کار گیری یه میدون مغناطیسی خیلی راحت کنترل می شه و زمینه رو واسه کنترل کارکرد این نانوسوزنا از خارج بدن مریض جفت و جور می کنه. در آزمایشات اولیه این نانوسوزنا تونستن ژنای دلخواه رو با موفقیت به ۸۰ درصد سلولای مورد آزمایش وارد کنن و ۹۰ درصد از کل سلولا پس از این آزمایش به زندگی خود ادامه دادن. این ارقام در مقایسه با روشای فعلی، نشون دهنده کارآیی بالاتر به کار گیری نانوسوزنا هستن.
ژن درمانی که روند افزایش یا جایگزینی ژنای خراب یا مفقود درون سلولای بیماره، در درمان یه سری از بیماریا، از جمله هموفیلی، دیستروفی عضلانی، مشکل سیستم ایمنی بدن و شکلای جور واجور خاصی از سرطان کاربرد داره.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه ACS Nano منتشر شده.
علمی (۶)**۹۲۵۹ ** ۱۴۱۸

انتهای پیام /*

نوین ترین اخبار بخش سلامت رو در ایران استایل دنبال کنین

سلامت – پزشکی – دکتر – مریضی – درمان – قرص – نشونه ها – عوامل

.

منبع : iranstyle.ir

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *