: به کار گیری نایلونای رنگی ممنوع,بسیار خطرناکند!

سلامت در خونه و آشپزخانه

معمولا هنگام خرید اجناس خوراکی، بیشتر فروشندگان واسه حمل میوه، سبزی یا بعضی مواد غذایی خام از کیسه یا نایلون های فله ای استفاده می کنن و خیلی از خونواده ها پس از حمل ماده غذایی این نایلونا رو دور نینداخته و با این تصور که این نایلونا توانایی استفاده بیشتری دارن اونا رو دوباره مورد استفاده قرار میدن اما سوال اینجاس نایلونای رنگی، شیری و شفافی که امروزه در بازار فت و فراوون عرضه شده و استفاده میشن کدوم یکی از دید بهداشتی واسه حمل و نگهداری مواد غذایی مناسب ترن؟

بیشتر نایلونای فله ای فقط باید واسه حمل خوراکیای بسته بندی شده مورد استفاده قرار گیرند و تماس مستقیم مثل این نایلونا با مواد غذایی خام یا میوه ها و سبزیجات شسته و خشک شده از دید بهداشتی مناسب نیس و پیشنهاد بر اینه که از نایلونای رنگی واسه حمل مواد غذایی هم استفاده نشه.

نایلونای رنگی از پلاستیکای دست دوم و بازیافتی جفت و جور می شن که تولیدکنندگان اونو رنگ می کنن و بعضی وقتا واسه مخفی کردن بوی مشمئزکننده اون از مواد معطر غیر استانداردی استفاده می کنن که واسه سلامت مضره.

در نتیجه به کار گیری نایلونای رنگی به وسیله فروشندگان مواد خوراکی ممنوعه و باید مورد اعتراض مشتری قرار گیرد. اگه از این نایلونا واسه حمل مواد غذایی استفاده شده باشه به محض رسیدن به منزل ماده غذایی رو از این نایلونا خارج کنین و دست هاتون رو خوب بشورید.

و اما نایلونای شفاف…

از گروه پلاستیکای دست اول هستن و واسه حمل مواد غذایی مشکلی ایجاد نمی کنن. اما استفاده دوباره از این نایلونا واسه نگهداری مواد غذایی خام در یخچال و فریزر اصلا پیشنهاد نمی شه.

این نایلونا به دلیل جریان الکتریسیته ضعیفی که در اثر تماس با اشیای دیگه در زمان حمل محصول بر سطح خود ایجاد می کنن شدیدا آلودگیای محیط رو به خود گرفته و حتی امکان نفوذ و رشد تخم شکلای جور واجور حشرات مانند سوسکا در اونا هست.

به کار گیری این نایلونا در فضای آشپزخانه که همیشه با مواد غذایی یا ظروف غذا در ارتباطه از دید بهداشتی مشکل داره.

به جای نایلون از کیسه پارچه ای استفاده کنین

شعار همیشگی فعالان محیط زیست به کار گیری کیسه های پارچه ای قابل شست وشو به جای شکلای جور واجور کیسه های نایلونی و پلاستیکیه.

اگه عادت به نگهداری میوه در کیسه دارین اونا رو درون کیسه های پارچه ای یا بهتر از اون درون آبکشای استیل بذارین.

واسه نگهداری نون در فریزر از کیسه های سفره ای که لایه داخلی پارچه ای دارن و واسه حمل نون از پارچه های نازک استفاده کنین.

خوبه این رو بدونین که حمل نون داغ با نایلون به مهاجرت ترکیبات شیمیایی نایلون به نون منجر می شه.

شکلای جور واجور حبوبات، ماکارونی، سبزیای خشک و اسنکا رو درون ظروف دردار شیشه ای نگه دارین حتی می تونین واسه استفاده کمتر از نایلونا واسه حمل میوه، سبزی و مواد غذایی از کیسه های پارچه ای قابل شست وشو استفاده کنین.

مواد غذایی رو با نایلون در مایکروفر نذارین

بعضی خونواده ها واسه گرم کردن یا یخ زدایی انواعی از مواد غذایی درون مایکروفر، محصول رو به همراه بسته بندی نایلونی اون داخل مایکروفر می ذارن اما باید بدونین گرما بسیار زیاد این دستگاه می تونه باعث آزاد شدن ترکیبات شیمیایی نایلون شده و اثرات نامطلوبی روی ماده غذایی بزاره.

جام جم سرا

منبع :

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *