: به کار گیری نخ دندون شاید هیچ فایده ای نداره

: به کار گیری نخ دندون شاید هیچ فایده ای نداره

اگه شمام از اون کسائی هستین که در حضور دندون دکتر به خاطر نبود به کار گیری نخ دندون احساس گناه می کنین، خبرهای خوشی واسه شما داریم: احتیاجی به نخ کشیدن به دندونای تون ندارین. در سال ۲۰۱۱ بازنگری سیستماتیکِ ۱۲ تحقیق متفاوت تنها دلایلی ضعیف، و بسیار نامطمئن از کاهش پلاکای دندانی با نخ کشیدن -در کنار مسواک زدن– رو نشون داد.

این بررسی اصلا رابطه بین نخ کشیدن و کاهش کرم خوردگی و مریضی لثه نشون نداد، یعنی هیچ اثباتی موجود نیس که کشیدن نخ دندون در جلوگیری از اونا تاثیری داره. یه بررسی دیگه هم نشون داده که به کار گیری نخ دندون تاثیر کمی بر مریضی لثه داره اما اندازه تاثیرگذاری اش اونقدر محدوده که محققان اونو نامطمئن می دونن.

اما شاید دلیل اینکه هنوز به کار گیری نخ دندون پیشنهاد می شه، قدمت اون باشه. نخ دندون در اوایل قرن ۱۸ بوجود اومد و وقتی که در ۱۸۷۴ حق اختراعش ثبت شد، خیلی از دندون پزشکان با اینکه هیچ دلایلی از تاثیرگذاری اون در دست نداشتن، پیشنهاد اش می کردن. بعد سازمانای دولتی و شبه دولتی هم به خاطر عمومیت به کار گیری نخ دندون به گسترش اون روی آوردن.

دلایل مالی رو هم این وسط نمیشه ازش سرسری رد شد. سازمانای بهداشت و دارو در سرتاسر دنیا واسه ادامه گسترش نخ دندون، هرساله میلیونا دلار از شرکتای تولیدکننده می گیرن تا اندازه تاثیرگذاری هر محصول رو اندازه گیری و به مردم اعلام کنن. پس جای دودلی زیادی در مورد تاثیرگذاری نخ دندون هست.

.

منبع : kalleh.com

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *