استفاده از هر دو طرف مغز در حرف زدن

خیلی از محققان فکر می کنن، واسه صحبت کردن ما فقط از یه طرف مغز خود استفاده می کنیم، ولی الان یه بررسی جدید نشون داده که موقع حرف زدن، هر دو طرف مغز به کار می رن.

محققان دانشگاه نیویورک و مرکز پزشکی لانگون این دانشگاه می گن: این تحقیق یه رقابت مهم در تفکر عادی درباره فعالیت مغزی مطرح می کنه و می تونه نکات مهمی واسه درمان و توانبخشی افراد واسه بازیابی و بازسازی گفتار بعد از سکته مغزی یا آسیب مغزی داشته باشه.

 

یافتهامون چیزی که رو که عموما در جوامع علمی قبول شده، مورد رقابت قرار میده که می گن ما فقط از یه طرف مغزمون واسه صحبت کردن استفاده می کنیم.

 

هم اینکه الان که ما فهم محکم تری از چگونگی تولید گفتار داریم، کار ما جهت پیدا کردن درمانایی واسه مشکلات حرف زدن بسیار بهتر انجام می شه.

 

صحبت کردن با احتمال خیلی کم جدا از زبون بررسی می شه. محققان می گن مثل گوش کردن، گفتار از زبون واسه ایجاد و فهم جملات استفاده می کنه.

بررسی جدید نشون میده صحبت کردن یه روند مغزی دو طرفه س و این موضوع می تونه نکات مهمی واسه درمان و توانبخشی افراد واسه بازیابی و بازسازی گفتار بعد از سکته مغزی یا آسیب مغزی داشته باشه

پس بیشتر تحقیقات نشون دادن که صحبت کردن مانند زبون از یه طرف مغز استفاده می کنه و این تحقیقات از امتحان غیر مستقیم فعالیت مغزی استفاده می کنن.

 

محققان در تحقیقات خود، روشای متفاوتی رو به کار می گیرن و رابطه بین گفتار و روند مغزی رو مستقیما آزمایش می کنن.

اطلاعات لازم واسه این تحقیق، از گروهی از بیماران گرفتار به صرع که در حال درمان هستن، به دست میاد. الکترودهایی مستقیما داخل و روی سطح مغز اونا قرار داده می شه، در حالیکه اونا کارای حسی و مربوط به تفکر رو انجام میدن.

 

واسه ثبت اون چیزی که در مغز طی صحبت کردن به تنهایی و جدا از زبون اتفاق می افته، از بیماران خواسته شد واژه هایی غیر از کلمه مثل Kig و Pob  رو تکرار کنن.

 

بررسی نشون میده صحبت کردن یه روند مغزی دو طرفه س. ثبت فعالیت مغزی نشون داد هر دو طرف مغز درزمان صحبت کردن درگیر می شن و میگه که صحبت یه روند مغزی دو طرفه س همونجوریکه محققین در گزارش تحقیقات خود نتیجه گرفتن که:

با بکار بردن تبدیل یه واژه ، نشون دادیم که جواب موتور حسی دو طرفه می تونه تبدیلای بین درک صحبت کردن و تولید صحبت براساس معرفی رو اجرا کنه. این یافته های وجود یه سیستم موتور حسی صحبت تحت کلمه ای (پیشوند) دو طرفه رو ثابت کردن.

 

یکی از محققین میگه:

الان که ما بینش بیشتری نسبت به رابطه مغز و گفتار داریم، می تونیم روشای توانبخشی رو دوباره با راه هایی مجهز کنیم که بهبودی صحبت کردن رو جدا می کنه و زبون رو درگیر نمی کنه.

آیلار آرزوگران

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا
دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *