: به کار گیری هورمون افزایش قد بعد از ۱۸ سالگی

: امروزه بازار به کار گیری هورمونای افزایش قد در بین افراد زیاد شده.چون که تموم افراد خواهان داشتن قدهای بلند هستن.این در حالیه که کارشناسان پزشکی اعلام داشتن به کار گیری این هورمون بعد از سن ۱۸ سالگی به ضرر افراده و منتهی به پهن شدن استخوانا،افزایش چربی و افزایش فشار مغزی می شه.

زهرا اصغری متخصص پزشکی ورزشی  با بیان اینکه هورمون رشد یه پلی پپتید تشکیل شده از ۱۹۲ اسید آمینه س، گفت: هورمون رشد از قسمت قدامی غده هیپوفیز ترشح می شه که بخش قدامی در آدم ۷۰ درصد وزن غده رو تشکیل میده و محل سنتز و ترشح چندین هورمونه.

ایشون بابیان اینکه قسمت قدامی بیشتر عمل تحریک و تنظیم ترشحات بقیه غدد درون ریز بدن رو بردوش داره، گفت: از مهمترین هورمونای بخش قدامی رشد، پرولاکتین یا لاکتوژن و سوماتوتروپینه.

اصغری با اعلام اینکه بعضی وقتا کمبود ترشح هورمون رشد باعث ایجاد مشکل در رشد بدن می شه، تاکید کرد: تجویز هورمون رشد باعث بهتر شدن کارکرد رشد می شه اما اگه افزایش ترشح هورمون رشد پس از دوران بلوغ اتفاق بیفته موجب رشد غیر طبیعی قطری استخوانهای جمجمه، صورت، پیشونی، فکا، دست و پا و بزرگ پیکری می شه که ممکنه با بعضی مشکلات متابولیسمی و حتی دیابت همراه باشه.

این متخصص پزشکی ورزشی با بیان اینکه غده هیپوفیز قدامی باعث ترشح هورمون رشد در بدن می شه، اعلام کرد: افزایش رشد استخوانی افراد تا سن ۱۸ سالگی به وسیله این غده انجام می شه و بر پروتئین و چربیا متابولیسم کربوهیدراتا خیلی موثره.

ایشون با بیان اینکه عواملی مانند ژنتیک، تغذیه و هورمون رشد باعث رشد طولی بدن افراد می شه، اضافه کرد: پس از ۱۸ سالگی مصرف هورمون رشد باعث پهن شدن و رشد استخون، افزایش چربی، سردرد، افزایش فشار مغزی، خشونت و خواب ناجور در افراد می شه.

اصغری با اشاره به تاثیر هورمون رشد در افزایش قد گفت: در دوران رشد افزایش قد صورت میگیره که بعد از اینکه غضروفای استخون سفت و رشد توقف پیدا کنه افزایش قد ممکن نیس.

ایشون درباره عوامل تحریک کننده هورمون رشد گفت: مصرف غذاهای شامل پروتئین، انجام ورزشای کششی، به کار گیری اسید آمینه، خواب منظم و کاهش وزن باعث تحریک هورمون رشد در افراد می شه.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا
دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *