اندازه رشد قدی کودکان تحت تاثیر عوامل ژنتیکی و محیطیه.
میگن قدش کوتاهه و باید کاری کرد، اما انگار حواسشون نیس خودشون هم خیلی قد بلند نیستن. شاید هم چون خودشون قد بلندی ندارن، میخوان فرزندی قد بلند داشته باشن. غافل از این که با این کارا نمی تونن قد فرزندشون رو به زور بلند کنن. حتی اگه اونو به کلاس بسکتبال بفرستن، روزی چند لیوان شیر به اون بدن یا از پزشکان کمک بگیرن. بعضی از پدر و مادرها، اما به این کارا هم راضی نمی شن و میخوان هرطور که هست، قد فرزندشون رو زیاد کنن. به خاطر همین هم به فکر هورمون رشد می افتن و تصور می کنن به کار گیری این هورمون ضرری نداره؛ اونا به اشتباه می گن یا قد کودک بلند می شه یا این که اتفاق خاصی نمی افته و نمی دونن تزریق بی دلیل هورمون رشد چه عوارضی در برداره.

عوامل موثر در کوتاهی قد
علل مختلفی هست که باعث کوتاهی یا بلندی قد افراد می شه. دکتر مسعود رحمانیان، فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم هم با اشاره به این مطلب میگه: اندازه رشد قدی کودکان تحت تاثیر عوامل ژنتیکی و محیطیه، ولی بدیش اینه در خیلی از موارد، مسائل ژنتیکی ندیده گرفته می شه و والدین خیلی توجهی به اون ندارن.
بروز بیماریای جور واجور و روش تغذیه از جمله مسائل محیطیه که می تونه در رشد قدی بچه ها اثر داشته باشه؛ اما به گفته این دکتر متخصص، موضوع ژنتیک که بیشتر ندیده گرفته می شه، به این معنیه که اگه پدر و مادری قدشون متوسط یا کوتاه باشه، نباید توقع داشته باشن فرزندشون خیلی قد بلند شه.
ایشون اضافه می کنه: یافته های مطالعاتی که در این مورد انجام شده، نشون میده قد بچه ها به اندازه میانگین قد پدر و مادرشانه. البته این اندازه واسه پسرها ممکنه کمی بیشتر از مقدار میانگین باشه و واسه دخترها کمی کمتر، ولی کلا اندازه قد پدر و مادر هم در این مورد بسیار اثر میذاره.

هر کوتاهی قدی عجیب نیس
هر کوتاهی قدی نشون دهنده مشکل نیس و احتیاجی به بررسی و درمان هم نداره. دکتر رحمانیان ضمن بیان این مطلب میگه: اگه کودکی با افزایش سن، روند طبیعی ای رو که براساس منحنیای رشد انتظار میره طی نکنه، باید بررسیای بیشتری رو واسه اون انجام داد؛ پس وقتی که با افزایش سن، قد کودک ثابت می مونه یا اندازه افزایش قدش به حدی نیس که طبیعی حساب شه، به بررسیای دقیق تر نیاز هستش. ایشون میگه: البته اگه کودک تغذیه خوبی داشته باشه و به اندازه کافی ورزش کنه و به دیگر مسائل محیطی هم توجه شه، ممکنه قدش از میانگین قد پدر و مادر هم بلندتر شه، اما اگه به همون اندازه میانگین قد والدینش بود هم اتفاقی عجیب اتفاق نیفتاده و جای نگرانی نداره. به خاطر همین هم پیشنهاد می شه والدین اندازه قد کودک رو با آرزوها و تمایلات خودشون مقایسه نکنن.

دیر کنین کاری از دست تون برنمیاد
خیلیا می دونن قد فرزندشون کوتاه تر از حالت طبیعیه، اما دست روی دست می ذارن و کاری انجام نمی دن تا وقتی که فرصت داشته باشن یا وقتی کوتاهی قد، کودک شون رو آزار دهد. اگه دکتر رحمانیان میگه واسه درمان کوتاهی قد کودکان باید بموقع به دکتر مراجعه شه. ایشون با گفتن این خاطرنشان می کنه: بیشتر موارد کوتاهی قد رو اگه بموقع تشخیص داده شه، میشه درمان کرد؛ پس حتما قبل از پایان بلوغ و قبل از بسته شدن صفحات رشد استخوانی باید مشکل کوتاهی قد رو تشخیص داده و اونو درمان کرد.
این فوق تخصص غدد ادامه میده: مثلا واسه درمان کوتاهی قد دختری که از شروع قاعدگی اش گذشته یا پسری که در سنین حدود شونزده سالگیه و تا الان از نظر کوتاهی قد بررسی نشده ، کار زیادی نمیشه انجام داد و حتی اگه مشکل تشخیص داده شه هم دیگه دیر شده؛ چون در این سنین صفحات رشد بسته شده و استخوانا دیگه رشد طولی ندارن؛ پس پس از این سنین حتی اگه بخوان نوجوون رو درمان کنن و از هورمون رشد کمک بگیرن بازم استخوانا رشد طولی نداره و فقط عرض اونا زیاد می شه، در نتیجه بر اندازه قد تاثیری نمی ذاره.

هورمون رشد واسه هر کوتاهی قدی نیس
این روزا نه فقط پدر و مادرها که بعضی وقتا خود نوجوانان هم به محض این که احساس می کنن قدشون کوتاهه به فکر هورمون رشد می افتن و میخوان با به کار گیری این هورمون مشکل کوتاهی قدشون رو درمان کنن. اگه به کار گیری این هورمون واسه همه مناسب نیس و نباید خودسرانه ازش استفاده کرد. دکتر رحمانیان در این باره توضیح میده: به کار گیری هورمون رشد واسه بچهایی که واقعا با مشکل کمبود هورمون رشد مواجه هستن، اگه از طرف دکتر تجویز شه، موثره و می تونه قد اونا رو زیاد کنه، اما واسه بچهایی که عامل کوتاهی قدشون کمبود هورمون رشد نیس، به کار گیری این هورمون هم موثر نیس.

ایشون اضافه می کنه: به کار گیری هورمون رشد واسه کسائی که دلیل کوتاهی قدشون موارد دیگری مانند بلوغ زودرس یا مسائل ژنتیکیه یا آدمایی که دیر به دکتر مراجعه کردن، نه فقط به افزایش قد کمکی نمی کنه که حتی ممکنه به بروز مشکلات ناخوشایندی مانند افزایش فشار خون، دیابت و بدشکل شدن استخوانا هم منجر شه.
براین پایه، ایشون به پدر و مادرهایی که احساس می کنن فرزندشون قد کوتاهی داره، پیشنهاد می کنه بموقع به دکتر مراجعه کنن و بررسیای لازم رو بکنن تا مشخص شه کوتاهی قد کودک واقعا نگران کننده و نشونه مشکله یا موضوعی طبیعی هستش. هم اینکه اصلا نباید واسه به کار گیری هورمون رشد بی دلیل به دکتر اصرار کنن، چون این هورمون در مواردی که نباید استفاده شه، فقط آسیب برجای می ذاره و فایده ای نداره.

دکتر رحمانیان به آدمایی اشاره میکنه که در باشگاه های بدنسازی از این هورمونا استفاده می کنن و میگه: این روزا بدیش اینه بعضی ورزشکاران هم از این هورمون کمک می گیرن، اما باید بدونن به کار گیری این هورمونا از طرفی دوپینگ هستش و از طرف دیگه عوارضی هم براشون برجای میذاره. ایشون تاکید می کنه: اگه هورمون رشد در مواردی استفاده شه که به اون نیازه و اثر درمانی داره، ممکنه مشکلات بسیار کمی واسه فرد داشته باشه، اما وقتی جنبه درمانی نداره و به عنوان مکمل استفاده می شه، مشکلات بسیار زیادی برجای می ذاره.

پیشنهادایی واسه افزایش قد کودکان
دکتر رحمانیان به والدین پیشنهاد می کنه واسه افزایش رشد قدی بچه ها به تغذیه اونا اهمیت بدن و تلاش کنن موادی رو که واسه رشد استخوانا لازمه مخصوصا در سنین کودکی و نوجوونی و بین بلوغ در برنامه غذایی شون جا بدن. هم اینکه وضع خواب کودکان هم باید طوری باشه که هورمون رشد بخوبی ترشح شه. ایشون با گفتن این توضیح میده: بیشترین اندازه ترشح هورمون رشد در بیست و چاری، در زمان خواب شبونه اتفاق میفته و به خاطر همین خوبه بچه ها حتما بیشترین حد تا ساعت ۱۱ شب خواب باشن، چون اگه در زمان بالاترین درجه ترشح هورمون رشد که حدود ۱۲ نیمه شبه، نخوابیده باشن این هورمون هم به اندازه کافی ترشح نمی شه، پس کودکانی که دچار مشکلات خواب هستن با مشکل کوتاهی قد هم روبه رو می شن. موضوع دیگه ای که واسه رشد قدی بچه ها باید در نظر گرفته شه، ایجاد محیطی آروم واسه کودکه که می تونه در اندازه ترشح هورمون رشد اثر بزاره.

منبع : جام جم آنلاین

جمع آوری سلامت اکاایران

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *