کرج – رئیس سازمان دامپزشکی کشور از استفاده موفق واکسن جدید موسسه رازی (نیوکاسل مقاوم به گرما) در طرح ملی واکسیناسیون پرندگان دهاتی خبر داد.

دکتر مهدی خلج بعداز ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران، اعلام کرد: هدف از اجرای طرح ملی واکسیناسیون پرندگان دهاتی علیه مریضی نیوکاسل، کنترل و پیشگیری از این مریضی در پرندگان دهاتی، جلوگیری از منتشر کردن مریضی به واحدهای صنعتی و کاهش خسارت به وجود اومده به وسیله مریضی نیوکاسل هم جهت با تحقق سیاستای اقتصاد مقاومتی و در نتیجه مقاوم سازی اقتصاد خونواده های روستاییه.

ایشون در ادامه گفت: با اتفاق خوبی که به لطف خدا در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی افتاد به جای به کار گیری واکسنای تزریقی، امروز می تونیم از واکسن نیوکاسل مقاوم به گرما که در آب حل می شه، خیلی راحت به صورت آشامیدنی واسه واکسینه شدن پرندگان استفاده کنیم.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به قدرت ایمنی زایی بالای واکسن نیوکاسل مقاوم به گرما تولید شده در موسسه رازی، گفت: در گذشته این واکسن با حفظ زنجیره سرد در پرندگان بومی به مصرف می رسید اما حالا واکسن جدید در برابر گرما مقاومه و هم اینکه میشه اونو به صورت آشامیدنی مصرف کرد.

خلج از مریضی ویروسی نیوکاسل فوق زیاد به عنوان یکی از بیماریای خطرناک صنعت پرندگان کشور نام برد و گفت: این مریضی هنگام بروز، به سرعت پیشرفته و درصد خیلی از پرندگان رو گرفتار و درگیر می کنه.

جالبه بدونین؛ موسسه رازی تازگیا هم در بخش فناوری واکسنای پرندگان، موفق به رسیدن به تکنولوژی ساخت و تولید انبوه واکسنای «گامبورو»، «کلون» و «نیوفلورازی» شده.

طرح ملی واکسیناسیون پرندگان دهاتی علیه مریضی نیوکاسل با به کار گیری واکسن نیوکاسل مقاوم به گرمای ساخت موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در مناطق پرتراکم پرندگان صنعتی کشور با موفقیت در حال اجراست.

در این طرح ملی که با همکاری بسیج سازندگی و سازمان دامپزشکی کشور اجرا می شه، با به کار گیری واکسنای نیوکاسل مقاوم به گرما که واسه اولین بار به وسیله موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تولید شده، ۱۱ هزار بسیجی بیشتر از ۱۵ میلیون قطعه پرندگان دهاتی رو همزمان در ۱۲ استان کشور به صورت رایگان واکسینه می کنن.

موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در استان البرز، شهرستان کرج مستقره.

منبع :

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *