: علم بیومواد یکی از شاخه های نوین علمه و با در نظر گرفتن گسترش رو به رشد مواد مورد استفاده در بازسازی انداما و مخصوصا ارتوپدی، مواد حاصل از اون در گروه جنسای مهم قرار داره. این وسط شیشه های زیست فعال، با دارا بودن خواص خیلی مهم خود از اهمیت خاص ای برخورداره. این ماده در تحقیقات مختلفی با کاربرد پیوند استخوانی یا با هدف رهاش دارو و مهندسی بافت بررسی شده است.

: به کار گیری پوست تخم مرغ در پیوند استخون !

به کار گیری پوست تخم مرغ در پیوند استخون

به گفته رضا عرب مجری طرح «ساخت شیشه های زیست فعال از پوست تخم مرغ»، دسته ای از مواد هستن که توانایی اتصال به بافتای زنده بدن رو از راه تشکیل لایه ای غنی از کلسیم فسفات در فصل مشترک خود با بافت، دارن.

ایشون اضافه کرد: هدف پایانی از انجام این تحقیق، ساخت شیشه زیست فعال به روشی ساده و با به کار گیری مواد طبیعی و دارای فعالیت زیستی بیشتر نسبت به بقیه شکلای جور واجور شیشه ها بوده.

ایشون با بیان اینکه روش سنتز این محصول براساس دو روش جور واجور ذوبی و سل ژله، گفت: شیشه های جفت و جور شده به روش سل ژل به دلیل دمای فرآوری پایین تر، خلوص بالاتر و هم اینکه هموژنیته و فعالیت زیستی بیشتر نسبت به روش ذوبی ارجحیت دارن. ساختار متخلخل شیشه های جفت و جور شده به روش سل ژل، دلیل بهبود چسبندگی سلولی می شه.

ایشون گفت: از این نوع شیشه ها میشه جهت بازسازی استخون هایی که در برابر بار قرار ندارن و هم اینکه به عنوان پرکنندهای دندانی، حاملای انتقال دارو و داربستای مهندسی بافت استفاده کرد.

عرب با اشاره به اینکه این ماده در داخل کشور تولید نمی شه و هیچ کدوم از واحدهای تولیدی کاشتنیای جراحی در ایران، پودر شیشه زیست فعال تولید نمی کنن، گفت: از اونجا که تولید این محصول به لوازم خاصی نیاز نداره و علم تولید اونم در کشور هست، به نظر می رسد کشور ما هم بتونه با به کار گیری علم فنی به تولید ثروت پرداخته و ضمن دوری از واردات، به صادرات این محصول هم بپردازه. پس میشه امیدوار بود که با تولید داخلی این محصول، ضمن کاهش قیمت واسه مصرف کنندگان، از خروج ارز هم جلوگیری کرد.

براساس اعلام ستاد نانو، نکته باحال این طرح  به کار گیری پوست تخم مرغ به عنوان ماده اولیه در سنتز پودره. پوست تخم مرغ، ۱۱ درصد کل وزن یه تخم مرغ رو تشکیل میده و شامل ۹۴ درصد کلسیم کربناته. تحقیقات نشون داده که به کار گیری پوست تخم مرغ به عنوان منبع کلسیم، به جای به کار گیری نمک کلسیم، تولید پودر رو بهینه می کنه. هم اینکه اینکه نبود وجود ترکیبات نیتراتی دلیل کاهش دمای سینترینگ می شه. همچینین وجود عناصری مثل منیزیم، استرانسیم و روی در پوست تخم مرغ می تونه دلیل تحریک رشد سلولی شه.

این تحقیقات به شکل پایان نامه دکترای رضا عرب -دانشجوی دکترای مهندسی پزشکی و با همکاری دکتر مسعود حافظی اردکانی، دکتر سعید حصارکی و دکتر نادر نظافتی در حال اجراست. این طرح به سفارش شرکت پردیس تحقیق فناوران یزد تعریف شده و به عنوان یه پایان نامه براساس نیاز صنعت به وسیله ستاد پیشرفت فناوری نانو به تایید رسیده.

جمع آوری و تنظیم:  گروه ۷ گنج

www.7ganj.ir

.

منبع : ۷ganj.org

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *