چندین دهه س که گلوکز آمین در داروخانه ها بشکل بدون نسخه  بفروش می رسه. این ماده بطور زیاد  واسه درمون  آرتروز و پیشگیری از خرابی مفاصل تجویز می شه. علاوه بر این  گلوگزآمین  رشد سرطان  رو به تأخیر میندازه. هم اینکه گلوکز آمین  دلیل کاهش متابولیسم  قندها می شه این اثر تقریباً از ۵۰ سال قبل کشف شده.

در سال ۲۰۰۷ Michael Ristowنشان داد که مصرف زیاد مواد قندی دلیل کاهش طول عمر کرمای حلقوی می شه (کرمای حلقوی  در تحقیقات  پیری بطور گسترده استفاده می شن). درعوض مشکل درمتابولیسم کربوهیدراتها در این کرما دلیل افزایش طول عمر می شه. بدیش اینه روشی که اونا  در مطالعه کرمای حلقوی استفاده کردن بطور غیرمنتظره ای در جوندگان خنثی بود و به خاطر همین ادامه تحقیقات در این مورد  متوقف شد.

تازگیاً دکتر Ristowوهمکارانش با کمک محققین  ۴ انستیتو آلمانی  و همکاری با انستیتوی ETHدر زوریخ، یافته های مطالعه ای رو منتشر کردن که نشون میده به کار گیری گلوکزآمین دلیل افزایش طول عمر کرمای حلقوی تقریباً ۵۰ درصد بیشتر از کرمای حلقوی گروه کنترل (گلوکز آمین  داده نشده بودن) می شه.

در مرحله بعد محققین به رژیم غذایی معمولی موشهای سن بالا  گلوکز آمین  اضافه کردن. این موشها به مدت ۱۰۰ هفته عمرکردند که تعبیر اون واسه آدم تقریباً برابر ۶۵ ساله. در این آزمایش یه گروه  کنترل از موشها که هیچ گلوکز آمینی دریافت نکرده بودن اما تحت رژیم برابری  قرار داشتن بررسی شدن. یافته ها نشون داد اضافه کردن ساپلیمنت گلوکزآمین  به رژیم غذایی موشها دلیل افزایش  تقریباً ۱۰ درصدی  طول عمر اونا می شه که نشون دهنده ۸ سال زندگی اضافه تر واسه آدم  است. علاوه بر این گلوکزآمین دلیل بهبود متابولیسم  گلوگز در موشهای سن بالا می شه که نشون دهنده اثر حفاظتی این ماده در برابر دیابت است- بیماریی که درمیون افراد سن بالا شایعه.

تقلید یه رژیم  کم کربوهیدرات

آنالیزهای بیشتر نشون داد تغذیه با گلوکزآمین دلیل تحریک شکستن اسیدهای آمینه  در موش و کرم می شه. اسیدهای آمینها اجزاء کلیدی  پروتئینا هستن و بدن موجود زنده درعدم حضور کربوهیدراتها بهتر می دونه به متابولیسم اسیدهای آمینه بپردازه.

دکتر Ristowبه این نکته اشاره  داره که وضعیت متابولیکی به دلیل تغذیه با گلوکز آمین در شرایطی  مانند رژیم کم کربوهیدرات قرارمی گیرد، درحالیکه  مقدار کربوهیدراتی که به این موشها داده شد دقیقاً برابر با گروه کنترل بوده. به خاطر همین میشه نتیجه گیری کرد که بدون نیاز به کاهش مصرف کربوهیدرات در رژیم غذایی، گلوگزآمین، رژیم کم کربوهیدرات  رو در آدم  تقلید می کنه.

باید مصرف ساپلیمنت گلوکز آمین رو شروع کنیم؟

دکتر Ristowپاسخ میده: ممکنه مصرف گلوکز آمین یه گزینه درست باشه و من خود خوردن اونو شروع کردم. اون اضافه می کنه: البته افراد دیابتی باید کنترل سختگیرانه قندخون خود رو مخصوصا در هفته های اول مصرف گلوکزآمین ادامه.

دکتر Ristowدرادامه میگه: خیلی مهم اینه که دو مطالعه اپیدمیولوژیکی  که تازگیاً بروی بیشتر از ۷۷ هزار نفر انجام شد، نشون میده مصرف ساپلیمنت گلوکز آمین با کم شدن مرگ ومیر درانسان رابطه داره. بر خلاف موشهای این تحقیق که طول عمر اونا زیاد شد اینجور ارتباطی از اثر گلوکزآمین در آدم یافت نشد اما  از اونجائیکه  مصرف گلوکزآمین  هیچ آسیب جانبی شناخته شده ای نداره (برخلاف بقیه داروهای افزایش عمر) پس مصرف اونو به افراد پیشنهاد می کنیم.

منبع-http://diabetestma.org

منبع : hidoctor.ir

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *