به کار گیری گیاهان دارویی واسه ترک اعتیاد اثبات نشده

استفاده از گیاهان دارویی همیشه در فرهنگ ما جایگاه خاصی داشته و هممون از گل گاو زبون و سنبل الطیبی که مادربزرگ هامون دم می کردن، خاطره داریم؛ اما امروزه طب سنتی شکل و شمایل تازه ای پیدا کرده و پزشکان متخصصی داره که با حساب و کتاب بیمارانشون رو درمان می کنن.

واسه خلاص شدن از چنگال اعتیاد که از رویاهای همه خونواده های درگیر اون و معتادانیه که خواسته یا ناخواسته، کم یا زیاد گرفتار این بلای خانمان برانداز شدن روشای مختلفی ممکنه استفاده بشه که یکی از اونا مصرف گیاهان دارویی و طب سوزنی است. البته شاید یکی از دلایل اقبال گیاهان دارویی واسه ترک اعتیاد باور بیشتر مردم مبنی بر بی ضرر بودن اونا هستش.

*** طب سنتی چیه

طب سنتی یه سری از دونسته ها، مهارت ها و اعمال که براساس نظریه ها، باورها و تجربه های بومی فرهنگای مختلفه، که در بخش بهداشت واسه پیشگیری، تشخیص، بهبود و مداوای مریضیای جسمی و ذهنی استفاده میشن.

طب سنتی در بسیاری نقاط جهان هست و استفاده میشن که از جمله مشهورترین شکلای جور واجور اون میشه به طب سنتی چین، طب سنتی ایرونی و گیاه درمانی اشاره کرد.

*** تعریف اعتیاد

از نظر مفهومی، اعتیاد یه مریضی اصلی، طولانی و عصبیه، که در اثر عواملی ژنتیکی، فیزیولوژیک و اجتماعی رشد و بروز پیدا می کنه، طوری که وجه مشخصه این مریضی مشکل در کنترل انجام عملی، یا احساس زور در انجام یه عمل مشخص، با وجود آگاهی نسبت به عواقب خطرناک اون هستش.

وابستگی به مواد (مواد مخدر و دخانی)، یا عادتای ناهنجار، یه مشکل روان پزشکی بوده که از یه سو، معنی کلمه خوشبختی رو در زندگی فرد و خونواده اون نابود می کنه و از طرف دیگه آسیبای اجتماعی و اقتصادی بیشماری رو داره.

البته عادتهای ناهنجار و اعتیادهای رفتاری جداگونه از مواد شیمیایی تا همین سالهای گذشته هم در طبقه بندیای رسمی به عنوان اعتیاد حساب نمی شدن و مدت کوتاهیه که اعتیادهایی مانند اعتیاد به اینترنت، اعتیاد به کار و اعتیاد به بازیای کامپیوتری به عنوان شکلی از اعتیاد طبقه بندی شده و مورد توجه قرار می گیرن.

*** گیاهان دارویی ترک اعتیاد سراب یا واقعیت

هر چند دست اندرکاران بخش طب سنتی فکر میکنن که بعضی از گیاهان دارویی می تونه در تسریع درمان اعتیاد کمکی اثر داشته باشه و علائم اونو کم کنه تا روند ترک اعتیاد راحت تر و قابل تحمل تر انجام شه، اما با این وجود در کنار اون مهمترین عامل ترک اعتیاد رو اراده فرد، پشتیبانی خانوادگی، دوستان و عوامل اجتماعی می دونن.

اونا می گن که فرد معتاد با اراده قوی می تونه براعتیاد، هرچه قدر شدید، طولانی و به هر چیزی که باشه، غلبه کنه، و فرد معتاد می تونه از چنگال این پدیده شوم رها شه.

حال نکته مهم اینجاس؛ طب سنتی و سوزنی چه نقشی در ترک اعتیاد دارن و واقعا می تونن کمک کننده باشن؟

گیاهان دارویی و طب سوزنی یکی از درمانای کمکی ترک اعتیاد هستن و روند درمان اعتیاد رو تسریع می بخشن و از علائم ترک اعتیاد می کاهند .

گیاهان دارویی و طب سوزنی می تونن از درمانای کمکی موثر واسه ترک اعتیاد و کم شدن نشونه های اون باشن. این روش می تونه به فرد معتاد کمک کنه تا مشکلاتی مانند یبوست، بی خوابی، بیقراری، خشونت و مشکلات گوارشی رو در دوران ترک اعتیاد، کمتر کنه.

هرچند روشای مختلفی واسه درمان فرد معتاد هست اما پزشکان طب سنتی و فعالان طب سوزنی با به کار گیری ظرفیت اونا در صدد کمک کردن به این افراد هستن.

در این روش درمانی، روند ترک اعتیاد راحت تر و قابل تحمل تر می شه.

از این روش در کشور ما هم استفاده می شه که می تونه روش مناسبی واسه درمان اعتیاد باشه.

در طب سوزنی مشکل اعتیاد در مدت ۲ هفته تا ۲ ماه برطرف می شه، این روش ضمن کم شدن نشونه های ترک اعتیاد، احساس بی میلی به هر نوع اعتیاد مثل سیگار یا شیشه رو در فرد معتاد بوجود میاره.

طب سوزنی مهمترین شاخه طب سنتی چینه که با قرار دادن سوزنای بسیار نازک در نقاط خاصی از بدن که به گذرگاهای انرژی معروف هستن، دلیل آرامش درد یا درمان بعضی از بیماریای خاصی در افراد می شه.

براساس تئوری طب سوزنی، این نقاط روی مسیرهای خاصی از بدن با نام گذرگاه meridian قرار دارن که انرژی زندگی که در زبون چینی به اون «چی» (QI) می گن در اونا جریان داره.

به کار گیری گیاهان دارویی واسه ترک اعتیاد اثبات نشده

** توجه بیشتر به فرآورده های گیاهی ترک اعتیاد

داروهای گیاهی محدودی در این مورد در کشور هست، در دنیا ترکیباتی از داروهای گیاهی که می تونه در این مورد کمک کنه هست که با امید به اینکه در کشور ما هم این موضوع مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

با تلاش انجام گرفته تعدادی داروهای گیاهی با اخذ مجوزهای لازم وارد بازار شده که مورد استقبال مردم هم قرار گرفتن که این روند باید با شتاب بیشتری ادامه یابد.

** به کار گیری ظرفیتای گیاهان دارویی واسه درمان اعتیاد

مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر ضرورت استفاده بیشتر از ظرفیتای گیاهان دارویی واسه درمان اعتیاد و علائم اون تاکید کرد و گفت: باید از این ظرفیت به راه مطلوب استفاده شه.

در حاضر خیلی از داروها در بخش جور واجور استفاده می شه پایه گیاهی داره، به کار گیری ظرفیت گیاهان دارویی واسه کم شدن نشونه های ترک اعتیاد، چیزی قبول شده.

ایشون اعلام کرد که تعدادی کارای تحقیقاتی و پژوهشی واسه به کار گیری گیاهان دارویی در ترک اعتیاد باید زیاد شه تا راهکارهای مناسب واسه درمان این پدیده شوم جفت و جور شه.

** ترکیبات گیاهی و طب سنتی جایگاه خاص ای در ترک اعتیاد دارن

ترکیبات گیاهی و طب سنتی جایگاه خاص ای در ترک اعتیاد دارن و باید از این ظرفیت استفاده بیشتری انجام بشه.

کارشناسان طب سنتی در کم کردن وابستگی به اعتیاد آدما به مواد مخدر و اصلاح این روند، نقش موثری دارن.

پزشکان طب سنتی و داروسازی سنتی در کنار بقیه کارشناسان در صدد برطرف کردن این مشکل هستن.

بعضی از داروهای ترک اعتیاد به نام داروهای گیاهی به بازار عرضه می شه که قابل اعتماد نیستن و مردم باید با تجویز افراد متخصص مبادرت به مصرف دارو کنن.

** به کار گیری گیاهان دارویی واسه ترک اعتیاد اثبات نشده

هر چند مطالب و راه و چاه هایی در طب سنتی واسه درمان اعتیاد با به کار گیری گیاهان دارویی هست اما این موضوع هنوز به صورت مستند اثبات نشده.

طب سنتی مواردی رو واسه ترک اعتیاد معرفی کرده که محققان باید به صورت جدی به فعالیتای پژوهشی و تحقیق در این مورد بپردازند.

ایشون با اشاره به اینکه به کار گیری گیاهان دارویی در این مورد براساس تجربه های فردی یا گزارشات موردی انجام میشه، گفت: بعضی ادما از گیاه دارویی خاص استفاده کرده و به نتیجه مطلوب هم دست پیدا کردن، اما این مورد قابل گسترش به همه نیس.

فرد معتاد به هنگام ترک دچارعلائمی مانند بی خوابی و درد می شه که این دارو می تونه این علائم رو آرامش بدن تا فرد بتونه این دوران رو پشت سر بگذراند.

.

منبع :

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *