: استفاده زیادتر از اندازه از گوشی موبایل سلامت آدم رو به خطر میندازه

محققان علوم پزشکی اخطار دادن که استفاده زیادتر از اندازه از گوشی موبایل نه فقط موجب اعتیاد روانی به این وسیله ارتباطی می شه بلکه موجب کاهش  توان باروری مردان ، التهاب مفاصل انگشتان دست و فشار  به عضلات گردن می شه .

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز،  محققان فهمیدن مردانی که روزانه واسه بیشتر از چهار ساعت از گوشی موبایل استفاده می کنن، اسپرمای کمتری تولید می کنن و قوه حرکت اسپرم هاشون و کیفیت اونا بدتره.

گروهی از پزشکان در بررسیای نوین در مورد اثرات مضر گوشی موبایل بر سلامت بدن به کاهش تعداد اسپرما (سلولای جنسی مردونه) و در نتیجه کاهش توان بارورسازی در مردان اشاره کرده و یادآوری کردن: بیشتر مردان گوشی موبایل خود رو در جیب شلوارشان می ذارن و یا اونو در قسمت کمربند نگهداری می کنن که این باعث کاهش تعداد اسپرما می شه.

تو یه مطالعه که به وسیله محققان آمریکایی انجام شد چندین نمونه ورداری از اسپرما و آزمایش روی اونا انجام شد و این سلولای جنسی در برابر امواج گوشی موبایل قرار داده شدن.

در این آزمایش مشخص شد حجم مولکولای زیان بار رادیکال آزاد در اسپرمایی که در برابر امواج این وسیله قرار گرفتن به مراتب بیشتره.

یافته ها نشون داد که کسائی که زیادتر از اندازه از گوشی موبایل استفاده می کنن یعنی بیشتر از چهار ساعت در روز، بطور متوسط کمترین اندازه اسپرم رو تولید می کنن؛ یعنی پنجاه میلیون در هر میلی لیتر و هم اسپرم هاشون پایین ترین کیفیت رو دارن.

از دیگر خطرات تماس زیاد با گوشی موبایل میشه به تاثیر اون بر آدمایی اشاره کرد که از دستگاه تنظیم ضربان قلب استفاده می کنه.

به گفته کارشناسان، گوشی موبایل میدانای الکتریکی و مغناطیسی زیادی بوجود میاره اما معمولا شدت این امواج نمی تونه بر ضربان قلب یا کارکرد این عضو حیاتی تاثیر بزاره مگه در آدمایی که از دستگاه تنظیم ضربان قلب استفاده می کنن چون این امواج می تونن روی تنظیم دوباره این دستگاه تاثیر بد بذارن و امکان برنامه ریزی دوباره اونو با مشکل مواجه کنن.

از طرف دیگه آدمایی که عادت دارن از گوشی موبایل زیاد واسه فرستادن اس ام اس استفاده کنن هم با خطر التهاب مفاصل انگشتان دست مواجه می شن. ارسال زیاد اس ام اس با این وسیله باعث دردناک شدن مفاصل انگشتای دست شده و این وضعیت می تونه علامت اولیه التهاب مفاصل باشه.

هم اینکه نگه داشتن زیاد گوشی موبایل موقع صحبت کردن به عضلات گردن فشار می آورد و به بروز درد در این ناحیه میرسه.

اینم بگیم این تحقیق ثابت نمی کنه که استفاده زیاد از گوشی موبایل به باروری آسیب می زنه، ولی بیان کننده اون هستش که تحقیقات بیشتری در این مورد لازمه. این تحقیق افت زیادی در مهمترین ملاکای امتحان سلامت اسپرم دیده میشه و این وضع باید خود رو به صورت کم شدن اندازه باروری، که در سراسر جهان میشه دید، نشون داده باشه.

اگه شما تلفن تون رو واسه صحبت به گوش بچسبونین، دلیلی نداره که به روی بیضها تاثیر بزاره.”اما آدمایی که از تلفنای همراه به مدت بیشتری استفاده می کنن ممکنه کمتر جنب و جوش دارا باشن، استرس (فشار روانی) بیشتری دارا باشن و غذاهای نامرغوب بیشتری بخورند؛ عواملی که می تونن توضیح بهتری واسه رابطه کشف شده در این مطالعه باشن .

.

منبع :

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *