: استفاده افراطی و غیر اصولی از راه سی تی اسکن در کودکان می تونه موجب افزایش خطر دچار شدن به سرطان در سنین بالاتر شه

یافته های یه مطالعه نوین که به وسیله کارشناسان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن «سنت لوئیس» انجام شد نشون میده که انجام اسکن برداریای فراصوتی براساس امواج صوتی واسه تایید یا نبود تایید نیاز به برداشتن زایده آپاندیس به مراتب کم خطرتر از راه سی تی اسکن یا پرتونگاری با اشعه ایکس هستن.

آپاندیس یه زایده انگشتی شکل در انتهای روده بزرگ است که اگه عفونی شده و یا راه اون بسته شه به بروز آسیب التهابی آپاندیسیت منجر می شه که با درد شدید شکمی، استفراغ و تب همراه س.

تشخیص آپاندیسیت بیشتر بالینیه و اگه علایم روشن باشن ممکنه دکتر تصمیم به جراحی فوری بگیره چون در صورت تاخیر خطر زیاد می شه. در صورت نیاز دکتر واسه تشخیص از آزمایش، عکس رادیوگرافی، سونوگرافی و حتی لاپاروسکوپی استفاده می کنه.

تو یه مطالعه نوین از طرف کارشناسان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن «سنت لوئیس» معلوم شد کودکانی که مشکوک به آپاندیسیت هستن در بعضی از بیمارستانهای عمومی آمریکا واسه تشخیص مریضی به روش سی تی اسکن تحت آزمایش قرار می گیرن.

هرچند به کار گیری هر کدوم از دو فوت وفن مزبور یعنی چه اسکن فراصوتی و چه سی تی اسکن واسه تشخیص سریع آپاندیسیت و جلوگیری از جراحیای غیر لازم، کاربرد داره اما گزارشات گذشته حکایت از اون داره که روش سی تی اسکن می تونه در این کودکان خطر دچار شدن به سرطان رو در سنین بالاتر شدید شدن کنه چون واسه انجام اون از تابش اشعه استفاده می شه.

این کارشناسان می گن: به دلیل خطرات احتمالی سی تی اسکن تازگیا در بعضی از بیمارستانای کودکان به کار گیری فوت وفن اسکن ورداری فراصوتی عادی تر شده.

با این حال پزشکان می گن روش درست به کار گیری این فوت وفن واسه تشخیص آپاندیسیت معمولا کار سختیه و حتی ممکنه تو یه بیمارستان دولتی اینجور امکانات خاصی واسه مراقبت بیشتر از کودکان وجود نداشته باشه.

کلا تشخیص این آسیب التهابی تقریبا سخته  چون علائم اون با عفونتای ویروسی یا بقیه بیماریها شباهت زیادی داره.

با وجود مشکلات فوق در این مطالعه مشخص شد که اگه اسکنای فراصوتی به روش درست بکار گرفته شن واسه تشخیص این مریضی در کودکان ایمن تر و کم خطرتر از سی تی اسکنه.

.

منبع :

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *