: بهترین راه به کار گیری داروهای دکتر 

اگه به مطب دکتر برید ، اون یه دارویی رو به شما تجویز میکنه و ساعات اونو در داروخونه میفهمید ، اما نمی دونین تا کی باید استفاده کنین ؟ یا تا چه وقت استفاده بهینه شه در ادامه بیشتر بخونین .

وقتی که به دکتر مراجعه میکنین، بیشتر با نسخه اون از مطب خارج شده و در صدد جفت و جور داروهای تجویز شده بر میاید. در بعضی از مواقع هم اندازه و ساعات مصرف داروها رو کلی جدی نمیگیرین و فکر می کنین که کمی تغییر در این موارد نمی تونه تاثیر چندانی بر روند درمان شما داشته باشه.

اما بهتر هست بدونین که قبل از مصرف هر دارویی بهتر هست در مورد اون دارو اطلاعات کافی داشته و بعد به مصرف اولین دُوز اون مبادرت کنین. آگاه بودن از اثرات جانبی داروهایی که مصرف می کنین در بعضی موارد میتونه بسیار حیاتی باشه.

جهت از بین رفتن تعداد خیلی از شبهات تون در مورد چگونگی مصرف داروها، مواردی رو واسه تون برگزیده ایم که می تونه یکی از سئوالات احتمالی شمام باشه.

سئوالای معمولی در این پایه رو با هم تقدیم حضوتون می کنیم تا از پاسخای جامعه پزشکی به اونا خبردار شیم.

در زمان مصرف دارو باید از خوردن غذا های خاصی دوری کرد؟

بهترین به کار گیری داروها 

تداخلای دارویی با بعضی از غذاییا هست. مثلا مصرف شیر با بعضیا از آنتی بیوتیکا تداخل داره یا این که در زمانایی که از داروهای فشار خون یا ادرارآور یا دیورتیک به خاطر افزایش سطح مایعات استفاده می کنین از مصرف موز و بقیه میوه هایی که پتاسیم زیادی دارن دوری می کنین.

دکتر «جرمی اَدِم» میگه: “غذاییایی که دارای پتاسیم فراوون هستن، دلیل افزایش ضربان عجیب قلب می شن و دلیل اونم افزایش سطح پتاسیم در بدن هست. یکی دیگه از تقابلای دارویی مشهور، گریپ فروت با شکلای جور واجور «استاتین» ها به دلیل دارا بودن «ویتامین کا» است. «کرنبری» هم با داروهای رقیق کننده خون مثل وارفارین، در تقابله.

وقتی که فردی با خوردن دُوز اولیه یه دارو بالا می آورد، باید دوباره اونو بخوره یا تا زمان دُوز بعدی منتظر بمونه؟

داروهای استفاده شده 

دکتر الن در این باره میگه اگه در زمان کمتر از ۱۵ دقیقه از خوردن دُوز اولیه دارو بالا آوردید بدون معناست که باید دوباره اون دارو رو بخورین. چون که بیشتر از یک تا دو ساعت زمان میبره تا دارو از راه معده عبور کنه. اگه در این مورد دچار دودلی هستین بهتره با دکتر تون تماس بگیرین و در مورد داروی مورد نظر از اون سوال کنین.

چقدر زمان میبره تا داروی مورد نظر اثر کنه؟

چگونگی درست داروهای استفاده شده 

وقتی که مریض هستین و از مریض بودن خسته شدین، می خواین هرچه سریع تر بهتر شین. بعضیا از داروها پس از ورود به دستگاه گوارش مستقیما وارد جریان خون می شن حال اینکه یه سریای دیگه از داروها اول وارد کبد می شن.

دکتر الن میگه: “معمولا بیشتر از ۸ ساعت طول نخواد کشید که دارو به جریان خون راه پیدا کنه اما در وقتی این اتفاق فقط در عرض نیم ساعت میوفتد. پس در فاصله وقتی حدود ۶ تا ۸ ساعت بعد از مصرف دارو، اثرات اونو احساس می کنین. اما واسه دریافت نتیجه کامل باید دائم داروهای خود رو استفاده کنین.”

میشه قرص رو خرد کرد تا آسون تر بلعیده شن؟

تنها کودکان نیستن که در بلعیدن بعضیا از شکلای جور واجور قرص ها با دشواریایی مواجه هستن بلکه بعضی از بزرگسالان هم مشکل مشابهی دارن. دکتر الن میگه در مورد بعضی از داروها مشکلی پیش نمیاد که اونو با آبمیوه یا پودینگ ترکیب کنین اما در مورد قرصایی که باید به آرومی جذب بدن شن خرد کردن اون می تونه باعث مصرف بیشتر از اندازه اون شه.

باید تموم داروهای تجویز شده رو تا به اتمام رسیدن کامل اونا مصرف کرد؟

براساس نظر دکتر «مارک آی. لِایشون» جواب به این سئوال به شرایط شما وابسته. مثلا اگه دارویی رو واسه کاهش درد مصرف می کنین و دردتون به اتمام رسیده بهتره خوردن اون دارو رو متوقف کنین مگه اینکه مصرف اون دارو تنها راه حل از بین رفتن دردتون باشه.

اگه از آنتی بیوتیک استفاده می کنین در صورت بهبودی هم اونو تا بیشترین استفاده کنین. دکتر لِایشون میگه: “اگه باکتریای پایدار حاصل از مریضی علی الرغم مصرف آنتی بیوتیک باقی مونده یا بیشتر شن بهتره که درمان دارویی متوقف شه.”

مکملای دارویی و گیاهی با دارو درمانی در تقابل قرار دارن؟

صدها ساله که مکملای دارویی و گیاهی واسه مقابله با مریضیا مورد استفاده قرار می گیرن اما همین مواد طبیعی ممکنه با بعضی از داروها در تداخل قرار دارا باشن و خطراتی رو هم به همراه دارا باشن.

دکتر «جمی جون» میگه: “بعضی از این مکملای دارویی و گیاهی میتونن در کنار مصرف بعضی داروها اثرات جانبی خطرناکی دارا باشن.” از اونجایی که تموم پزشکان و داروخانه ها کتاب مربوط به تداخلای دارویی رو دارن می تونین واسه اطمینان در این مورد از اونا سئوالاتی سوال کنین.

در زمان مصرف آنتی بیوتیکا میشه از پروبیوتیکا استفاده کرد؟

اگه در قبل و بعد از مصرف آنتی بیوتیک دچار نفخ، یبوست، شکم روش و یا عفونت قارچی شدین، می تونین حدس بزنین که تداخل داروها با بقیه مواد چقدر می تونه آزاردهنده باشه. دکتر «کنت هولتورف»، موسس مرکز پزشکی به همین نام، به بیماران خود پیشنهاد میکنه که پروبیوتیک بیشتری رو در طول درمان دارویی با آنتی بیوتیک مصرف کنن.

از اونجایی که آنتی بیوتیک دلیل کشته شدن بعضی از باکتریای خوب شکمی می شن، مصرف پروبیوتیک می تونه واسه جبران این روند اثر داشته باشه. اما باید این موضوع رو در نظر داشت که در هر حال از بین رفتن بعضی از این باکتریای خوب در زمان مصرف بعضی از شکلای جور واجور آنتی بیوتیکا پیشگیری ناپذیره.

منظور از مصرف دوبار در روز یه دارو، مصرف هر ۱۲ ساعت یه بار اون هستش؟

دکتر لِایشون بر اون باوره که حتی در بیمارستانا هم داروهایی که باید دو بار در روز مصرف شن رو موقع صبحونه و شام به مریض میدن و در مورد داروهایی که باید در سه وعده مصرف شن، وعده ناهار هم اضافه میشه اما در مورد بعضی از داروها این روش می تونه مخاطراتی رو به همراه داشته باشه و باید همون ۱۲ ساعت یه بار مصرف شن. بهتره دقیقا و در مورد داروی مورد نظر از دکتر معالج خود سئوال کنین.

داروهای عمومی معمولی، اثرات داروهای برنده های مشهور رو دارن؟

این که مریض باشین و واسه مریضی خود هم هزینه های زیادی رو پرداخت کنین، واسه هیچکی مطلوب به نظر نمی رسه. اما این سئوال پیش میاد که داروهای عمومی معمولی، به اندازه داروهای برنده های مشهور موثر هستن؟

به گزارش تالاب دکتر چان در این مورد میگه بله این داروهای عمومی ارزون تر میتونن همون اثرات داروهای گران برنده های سرشناس رو دارا باشن. ایشون عقیده داره، با اینکه چگونگی تولید قرصا و کپسولا با هم فرق داره با این حال مشکل خاصی رو به وجود نمیاره.

هرچند اون بر این موضوع هم تاکید می کنه در مورد بعضی از برنده ها به درستی داروها از کیفیت بالاتری بهره مند هستن. در این مورد هم با دکتر خود مشورت کنین که اگه لازم باشه نوع با کیفیت تری از اون دارو رو بخرین.

.

منبع :

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *