: استفاده زیاد از موبایل باعث بروز سرطان چشم میشه

: امروزه پیشرفت علم و فناوری در خیلی از موارد کارای افراد رو آسون تر کرده و دلیل صرفه جویی در وقت شده.اما نداشتن علم کافی واسه چگونگی به کار گیری تکنولوژیا و استفاده همیشگی از اونا دلیل بروز خیلی از بیماریای جدید در بین افراد شده.استفاده همیشگی از گوشی موبایل بروز یه جور سرطان رو شدید شدن می کنه.

به کار گیری تکنولوژی اونم طبق شرایطی ناجور باعث شده تماشاگر پدیده ای تازه به نام سرطان چشم باشیم. شاید واسه یه سری از افراد، حالا هم این مریضی خیلی دور و تا اندازه ای ناممکن دیده شه اما درواقع سرطان چشم درهمین نزدیکیه، دچار شدن به بعضی بیماریها یا حتی به کار گیری گوشی موبایل در تاریکی شب چشمون رو ضعیف و مریض می کنه.

سرطانهایی که به چشمها هم رحم نمی کنن

محمد کی پور اپتومتریست ملانوما رو شایع ترین نوع سرطانهای چشمی دونست و گفت: این نوع سرطان سلولهای رنگدونه ساز در ناحیه خارج از چشم ملتحمه یا پلک رو دربر میگیره. درواقع بیشتر تومورهای چشمی از نتیجه های گسترش بقیه سرطانها مثل سرطان سینه، پروستات یا ریه حساب می شن.

ایشون با بیان اینکه رتینوبلاستوم به عنوان شایعترین سرطان چشم کودکان در بافت شبکیه ایجاد می شه، ادامه داد: تومورهایی مثل رتینوبلاستوم در کودکان و ملانوما در بزرگسالان مستقیما از چشم سرچشمه می گیرن.

این اپتومتریست گفت: رتینوبلاستوم از سرطانهای کلی ایه که در کودکان زیر ۵ سال دیده و با برق زدن چشمون کودک و تبدیل مردمک به رنگ سفید در نور ظاهر می شه.

به گفته ایشون، در صورت تشخیص زودرس این مریضی بیشتر در سن یه سالگی تا ۱۸ ماهگی با درمانای مقتضی و موثر بینایی افراد حفظ می شه.

با ضعیف کردن سیستم ایمنی، راه رو واسه سرطان باز می کنین

کی پور با بیان اینکه مهمترین نوع لنفوم در چشم ظهور می کنه، گفت: یکی از این لنفوما به لنفوم اولیه داخل چشمی موسومه که از نتیجه های ضعیف کردن سیستم ایمنی هستش. احتمال دچار شدن به اون در سالمندان، آدمایی که با ضعیف کردن سیستم ایمنی پس از انجام اعمال پیوند اعضا مواجه هستن یا مبتلایان به مریضی ایدز بیشتره.

ایشون درباره تصمیمات و راه های درمان شکلای جور واجور سرطان های چشمی گفت: عموما از تدابیری چون انجام عمل جراحی به خاطر خارج کردن تومور، شیمی درمانی و رادیو تراپی واسه درمان سرطانهای چشمی مورد استفاه قرار میگیره که این تصمیمات درمانی برمبنای اندازه و توانایی تهاجمی تومور به وسیله دکتر متخصص تعیین می شه.

مردان یا زنان، کدوم آسیب پذیرترند؟

این اپتومتریست با اشاره به بالاتر بودن خطر بروز سرطان چشم در مردان نسبت به زنان گفت: مردان بالای ۵۰ سال و هم اینکه افراد با رنگ چشمهای روشن مثل آبی، خاکستری و سبز در برابر دچار شدن به سرطانهای چشمی آسیب پذیرتر هستن.

کی پور با اشاره به آدمایی که نسبت به سرطانهای چشمی آسیب پذیرتر هستن، ادامه داد: آدمایی که دارای تعداد زیادی خالای عجیب از دید شکل و رنگ هستن هم بیشتر در برابر دچار شدن به ملانومای پوستی و چشمی قرار دارن، هم اینکه افراد گرفتار به ویروس پاپیلومای انسانی (hpv) هم بیشتر از بقیه در برابر دچار شدن به سرطانهای چشم هستن.

به گفته ایشون، خطر دچار شدن به این آسیب در مبتلایان به ویروس ایدز هم به مراتب بالاتره.

کی پور گفت: امکان بروز سرطان چشم در بعضی مشاغل که با چشم غیرمسلح و بدون محافظای خاص در برابر اشعه های مضر نوری هستن (مثل جوشکاری) تقریبا بیشتره.

عینک آفتابی بزنین تا از خطرناک ترین بیماریها در امان باشین

: قرار گرفتن دائمی در مقابل نور خورشید و اشعه مضر فرابنفش می تونه علاوه بر شدید شدن خطر دچار شدن به ناهنجاریای چشمی مثل آب مروارید امکان دچار شدن به سرطانهای چشمی رو زیاد کنه، اینطوری به کار گیری عینکهای آفتابی استاندارد (UV400) مورد تایید کارشناسان اپتومتری پیشنهاد می شه.

این اپتومتریست گفت: عینکهای آفتابی استاندارد برمبنای مقتضیات بینایی و شغلی هر فرد به طور اختصاصی تجویز و برمبنای موازین اصولی ساخته شده باشه می تونه فرد رو از طیف بزرگی از خطرناک ترین بیماریای چشمی از جمله سرطانها تا حد زیادی محفوظ نگاه داره.

نورهایی که ذره ذره بینایی رو می گیرن

این اپتومتریست درباره استفاده همیشگی از تلفنای همراه مخصوصا در نبود نور و تاریکی گفت: نورآبی که از صفحات نمایشگر رایانه یا گوشیای گوشی موبایل درخشش می شه هم از تاثیر داغون کننده زیادی برخورداره.

ایشون با اشاره به راه پیشگیری از تاثیر مشکلات نور درخشش شده مضر رایانه ها گفت: با به کار گیری فیلترهای مخصوص و پوششای خاص در سطح عدسیا که در عینکای خاص کار با کامپیوتر دید می شه می تونه نقش بازدارنده موثری رو در پیشگیری از بیماریای چشمی و کاهش مشکلات شایعی مثل خستگی یا خشکی چشم اجرا کنه.

سندرم دید رایانه مشکلیه که از نگاه کردن به صفحه نمایش رایانه یا گوشیای هوشمند حادث می شه و عوارضی مثل خشکی چشم، سردرد، تاربینی و نزدیک بینی رو داره. هرفرد به طورعادی ۱۶ تا ۲۰ بار در دقیقه پلک می زنیم اما هنگام نگاه کردن به صفحه موبایل فقط ۶ تا ۸ بار پلک می زنیم که این ممکنه عوارضی مانند خشکی چشم رو به همراه داشته باشه.

موقعیت قرار گرفتن ناجور گردن و دید ثابت در استفاده دراز مدت از موبایل احتمال بروز سردرد رو زیاد می کنه؛ هم اینکه بین به کار گیری موبایل، ماهیچه های چشمی ثابت دیگه نمی تونن در فواصل جور واجور متمرکز شن و این مشکل شاید در شروع موقتی باشه اما به مرور به صورت یه مشکل دائمی مانند تاربینی ظاهر میشه. در همین حال دقیق شدن و فوکوس کردن روی صفحه نمایش از فاصله نزدیک به مدت طولانی باعث خشک شدن ماهیچه های چشمی و بروز آسیب ای به نام نزدیک بینی می شه که در حالت عادی این ماهیچه ها در فاصله ۲۰ پایی متمرکز می شن.

با استفاده همیشگی از رایانه هم میشه چشمانی سالم داشت

کی پور درباره افراد با دید ضعیف یا کسائی که تحت عمل جراحی لیزیک یا لازک واسه رفع عیوب انکساری  خود قرار گرفتن، گفت: تموم این افراد درصورت استفاده دراز مدت از رایانه باید عینکهای خاص کار با رایانه بزنن که دارای پوشش خاص ضد تابشهای مضره.

: بدون استثنا به کار گیری عینکهای آفتابی واسه تموم افراد در تموم فصول اکیدا پیشنهاد می شه چون که تابشهای دائمی نور خورشید داغون کننده ترین تاثیر رو در بینایی و افزایش خطر دچار شدن به تومورهای چشمی برجا می ذارن.

پس بهتره قبل از زیاده روی در به کار گیری تکنولوژیای روز مانند گوشی موبایل و نرم افزارهای هیجان انگیزه به فکر خود و سلامتیمان باشیم و از چگونگی استفاده مطلوب اونا باخبر شیم، درواقع اگه بنا باشه به کار گیری هرچه اون شرایط روز لازم میکنه تهدیدی واسه زندگی آینده باشه مطمئنا نمی تونه راهی واسه پیشرفت آدم و دنیا مطرح شه.

منبع :

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *