: استفاده زیاد والدین از گوشی موبایل موجب پریشونی کودکان می شه

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، محققان علوم پزشکی در مرکز پزشکی بوستون کشور آمریکا می گن استفاده بیشتر از اندازه والدین از گوشی موبایل به پیوند اونا با کودکانشون آسیب وارد می کنه.

محققان ۵۵ پدر و مادر رو که کودک زیر ۱۰ سال داشتن، در حالی که تو یه رستوران با کودکان خود غذا می خوردند به طور پنهونی مورد بررسی قرار دادن.

اونا در این بررسی پنج رفتار جور واجور رو مورد تحقیق قرار دادن: والدینی که تلفنای خود رو در تموم طول خوردن غذا استفاده نکردن، والدینی که تلفن خود رو روی میز قرار داده اما ازش استفاده نکردن، والدینی که تلفن خود رو به طور دائمی استفاده کردن، والدینی که از تلفن خود بعد از تموم شدن غذا استفاده کردن و والدینی که تلفنای خود رو در طول خوردن غذا استفاده کردن.

یافته ها نشون داد تقریبا سه چهارم ( ۷۳ درصد ) از بزرگسالان دست کم یه بار در طول هر وعده غذایی از تلفن خود استفاده کردن.

هم اینکه بیشتر از ۱۵ درصد والدین تلفنای خود رو در آخر وعده غذایی بررسی، در حالی که کودکانشون هنوز مشغول غذا خوردن بودن. این والدین تا زمان ترک رستوران به این کار ادامه دادن.

این مطالعه نشون داد تعدادی از کودکان وقتی که پدر و مادرشون از تلفن استفاده می کنن، دچار پریشونی می شن و میخوان بدونن که چه اتفاقی افتاده.

محققان هم اینکه به این نتیجه رسیدن وقتی که پدر و مادر مدت زمان طولانی رو صرف نگاه کردن به گوشی موبایل خود می کنن ، فرزندان اونا تمایل دارن با اونا بازی کرده و توجه والدین رو به خودشون جلب کنن.

هم اینکه پژوهشای قبلی نشون داد نداشتن تماس چشمی و تعامل با کودکان می تونه دلیل کاهش رابطه و پیوند بین والدین و کودکان شه.

به گفته دکتر جنی ردسکی متخصص رفتارشناسی کودکان، والدینی که شدیدا جذب تلفنای همراه خود می شن، تعاملات منفی بیشتری با کودکان خود دارن.

توضیح کامل یافته های ین بررسی در نشریه Pediatrics منتشر شده.

.

منبع :

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *