: خطرات استفاده طولانی از مسواک 

معمولا خرید یه مسواک جدید به این شکل اتفاق میفته: همینطور که در بخش لوازم بهداشتی فروشگاه مشغول خرید مرطوب کننده و کرم چشم هستین یهو چشمتون به یه مسواک میفته و با خود فکر می کنین بهتره یه مسواک جدید و یه بوگیر دهن هم وردارین، چون اصلا یادتون نمیاد آخرین باری که مسواک خریدین کی بود، یه سال پیش؟ اونم به سفارش دندون دکتر؟ اصلا خودم خریدم؟ و در مواقع خیلی شدید به این نتیجه می رسید که اصلا مسواک ندارین!!!

نگران چی باشین: باید نگران احیا کردن دوباره باکتریای قدیمی در دهن بود و اینکه چیزی که قبلا از دهن خارج کردین دوباره روی دندانا برگردونین. یعنی تموم این مدت خودمون به دست خود داشتیم دندونای سفیدمان رو زرد می کردیم؟

بدترین اتفاقی که ممکنه بیفته: مریضی پریودنتال و از دست دادن دندون، به دلیل تجمع کلی پلاک. کم کم بر اثر موندن پلاکا روی سطح دندون استحکامشان از کف میره و ساییده و ضعیف می شن. پلاکا تنها باعث چاله نمی شن، وقتی درست از دور و بر لثه ها پاک نشن باعث بروز مشکلاتی از جمله تورم لثه ها، التهاب، تحریک و بیماریای لثه ای شه. اگه ورم لثه درمان نشه، می تونه تبدیل به مریضی پریودنتال و شاید هم از دست دادن دندون شه.

چه اتفاقی ممکنه بیفته: مسواک به مرور ساییده می شه و مانند اوایل نمی تونه پلاکا رو از روی سطح دندون پاک کنه پس هر بار مقداری از اونا باقی می مانند. یه مسواک خوب مسواکیه که سیم هاش خوب خم شن، وقتی مسواکتان قدیمی می شه خیلی راحت می تونین متوجه کاهش عملکردش شید.

یکی از مشکلات عادی استفاده زیادتر از اندازه مردم از مسواکیه که فرسوده شده این کار باعث تحریک دندون و لثه می شه و هم اینکه شکافای V شکلی رو نزدیک خط لثه ها به وجود می آورد.

البته این رو هم باید گفت که اگه بعد از یه مریضی همون مسواک رو استفاده کنین احتمال دوباره مریض شدن بسیار ضعیفه. با اینکه باکتریا و ویروسا می تونن تا سه روز روی مسواک دووم بیارن، اما بدن شمام آنتی بادی ساخته و می تونه جلوی دوباره مریض شدن رو خیلی راحت بگیره. واسه اینکه از مسواک استفاده ای به درد بخور بکنین و کار به جایی نرسه که به دندانا و لثه ها آسیب برسه هر ۳ تا ۴ ماه مسواکی جدید رو جانشین کنین. آسونترین راه اینه که هر فصل یه مسواک جدید واسه خود بخرین به این شکل دیگه فراموش هم نمی کنین.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه
  • تاثیر مسواک نزدن طولانی
دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *