: استفاده همیشگی از کفشای تنگ باعث میخچه پا می شه

:  

حسین طباطبایی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی فارس، اضافه کرد: افزایش طبقات سطحی پوست و فشرده شدن اون در ناحیه مشخصی از پوست باعث بروز میخچه می شه چون کم کم فشردگی طبقات سطحی پوست باعث متمرکز شدن قسمت مرکزی اون شده و به اعصاب محل مربوطه فشار وارد می کنه و باعث درد می شه.
ایشون گفت: پینه در پا مانند میخچه، افزایش و فشرده شدن طبقات سطحی بر اثر فشار همیشگی مانند کفش تنگ ایجاد می شه با این فرق که قسمت متمرکز و دردناک نداره در واقع پینه یه دفاع پوست واسه مقابله با فشار همیشگی وارده به پوسته که نیاز به درمان نداره ولی میخچه پوست دردناکه و نیاز به درمان داره.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: آدمایی که دچار انحراف انگشتان پا هستن مانند کسائی که گرفتار به قوزک HALLUS VALGUS و آدمایی که دائم از کفشای پنجه تنگ استفاده و کسائی که به دلیل شغل و ورزش زیاد پیاده روی می کنن و کفش مناسب ندارن بیشتر به میخچه گرفتار می شن و در افراد پیر به دلیل مشکل در گردش خون پوست پاا پینه و میخچه بیشتر دیده می شن.
طباطبایی اضافه کرد: به کار گیری کفشای مناسب با پنجه پهن، اصلاح انگشتان پا با جراحی مانند قوزک پا در سنین نوجوونی، بعد از پیاده روی طولانی پاها رو با آب ولرم شسته و اونا رو ماساژ داده شه تا جریان گردش خون انگشتان پا بهتر شه که مانع بروز میخچه می شه.
ایشون اضافه کرد: در میخچهای سطحی و تازه ایجاد شده چسبای میخچه با داشتن داروهای اسیدی و حل کننده طبقات سطحی پوست مواردی باعث بهتر شدن و درمان می شن ولی در میخچهای عمیق و قدیمی اثر زیادی ندارن.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: اگه چسب میخچه مؤثر نباشه. بهترین درمان جراحیه هر چند فرد دوبارهً پیاده روی طولانی داشته باشه و استفاده دوباره از کفشای ناجور میخچه برگشت می کنه. آدمایی که مشکل تغییر شکل در پاها دارن باید به وسیله دکتر متخصص ارتوپدی در صورت امکان مشکل استخوانی مانند قوزک پا جراحی شه.
طباطبایی اضافه کرد: به کار گیری کفیای داخل کفش که سطح تکیه پا رو در داخل کفش تغییر میده، می تونه در پیشگیری از برگشت میخچه مؤثر باشه.

 

 

منبع :

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *