بدیش اینه در بعضی از خونواده ها، مادر و دختر یا پدر و پسر، برادرها یا خواهرها، از جورابای مشترک استفاده می کنن و نمی دونن با این کار، چه خطرهای پوستی جدی ای اونا رو تهدید خواهدکرد.

بعضی از مریضیای پوستی مانند قارچای پوستی، ویروسای عامل مریضی زگیل، ویروسای عامل مریضی ملوسکوم (یه جور ضایعه پوستی مثل زگیل) و عامل مریضی زرد زخم می تونن خیلی راحت از پوست فردی به پوست کس دیگه ای منتقل شن، پس باید واسه پیشگیری از دچار شدن به این جوری مریضیای پوستی، حتما هرکسی جوراب مخصوص به خودشو داشته باشه و حتی در شرایط اضطراری هم جوراب بقیه رو نپوشد.

از طرف دیگه، بهداشت جورابا هم از اهمیت بالایی برخورداره. جورابای کثیف و آلوده می تونن خیلی راحت باعث دچار شدن به عفونتای پوستی در ناحیه کف پا و بین انگشتان شن. پس شستن روزانه جورابا و پوشیدن اونا به صورت به طور کامل خشک به همه افراد پیشنهاد می شه.

یکی از نگرانیای بعضی از والدین واسه پوش,ندن جوراب به پای نوزادان و کودکان خود، تاثیر گرفتن شکل و ظاهر پا از جوراب هاست. بهتره بدونین جورابا واسه مراقبت از پوست پای ما طراحی شدن و نمی تونن کوچیک ترین تاثیری بر تشکیل پاها داشته باشن. تنگ بودن جورابا یا سفت بودن کش اونا می تونه باعث آزار پوست پای بچه ها و حتی ما بزرگ ترها شه. پس واسه جلوگیری از دوری بچه ها از پوشیدن جوراب به خصوص در روزای سردتر سال، بهتره جورابی به اندازه پاهاشون بخرین تا از پوست پاها در برابر عوامل محیطی و سرما مراقبت شه.

دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

منبع : salamatiran.com

جمع آوری سلامت اکاایران

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *