آدمایی که دل وابسته به مهر مردم داشته و فعالیت حرفه ای خود رو در جهت خیر و صلاح و سلامتی مراجعین خود قرار دادن، هم اینکه هدف تبلیغ و سودجویی ندارن، تحت هیچ شرایطی بدون در نظر گرفتن سن ، جنس ، وزن ، موقعیتای فیزیولوژیکی ، بیماریای زمینه ای موجود و داروهای مصرفی فعلی ، رژیم غذایی یا دارویی رو ولو مورد تایید باشه ، تجویز نمی کنن؛ چون تداخلات غذا و دارو ممکنه مشکلات غیر قابل جبرانی رو در دراز مدت واسه فرد مصرف کننده ایجاد کرده یا مشکلات مریضی قبلی رو شدید شدن و یا تظاهرات جدید و خطرناکی رو موجب شه و ضایعات مالی و جانی قابل توجه و غیر قابل جبرانی رو جفت و جور سازه. شما جزو کسائی هستین که قربونی ناآگاهی و سودجویی این افراد یا اون گروه از خدا بی خبر و غیر متخصص قرار گرفته و راه به جایی نبرده اید؟

 استفاده نابجا از داروهای لاغری واسه سلامتی بدن مضره ، چون تداخلات غذا و دارو ممکنه مشکلات غیر قابل جبرانی رو در دراز مدت واسه فرد مصرف کننده ایجاد کرده یا مشکلات مریضی قبلی رو شدید شدن و یا تظاهرات جدید و خطرناکی رو موجب شه و ضایعات مالی و جانی قابل توجه و غیر قابل جبرانی رو جفت و جور سازه.

اینک جهت اراده کردن آگاهانه و پیشگیری از پیشامدهای قابل دوری، توجه شما عزیزان رو به موارد زیر جلب میکنیم.

اورلیستات (ORLISTAT)

اورلیستات یا زنیکال (XENICAL) از جمله داروهای لاغری است که با کنترل کردن آنزیم لیپاز- که از لوزالمعده جهت هضم و تجزیه چربیا ترشح می شه – از جذب ۳۰ درصد چربی غذا جلوگیری کرده و اینجوری همراه با رژیمای غذایی به روند کاهش وزن سریعتر می کنه و وزن فرد در سال ۴ کیلو بیشتر از رژیم کاهش وزن بدون دارو، کم میشه.

جهت سرعت بخشیدن به کاهش وزن ، به موازات تنظیم و تجویز رژیم مناسب!! روزانه ۳ کپسول زنیکال (XENICAL) در صبحونه، ناهار و شام همراه با غذاهای مصرفی پیشنهاد می شه. باید توجه مصرف کنندگان رو به این مسئله جلب کنم ، کسی که شروع به مصرف این دارو کنه، باید تا مدتا اونو ادامه بده، چون با قطع دارو دوباره انباشتگی چربیا شروع می شه.

مشکلات مصرف زنیکال

چربیایی که تجزیه و جذب نشده ان ، باعث دفع مدفوع پرچرب شده و بوی بسیار زننده ای ایجاد می کنن. در مورد مقدار چربی موجود در غذا ، احتمال ایجاد سردرد های شدید و دل دردهای غیر قابل تحمل در ۶ درصد مصرف کنندگان هست. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین به دلیل مشکل در جذب ویتامینای محلول در چربی که شامل ویتامینای K  , E  , D  , A  است ، باید دو ساعت بعد از مصرف زنیکال نسبت به مصرف مکملای مولتی ویتامینی اقدام شه. این دارو به دلیل احتمال ایجاد زمینه بروز سرطان سینه که از طرف FDA ( اداره غذا و دارو ) مطرح گردیده بود، از طرف شرکت سازنده و تولید کننده ، درخواست تایید دارو پس گرفته شده.

سیبوترامین  (SIBUTRAMIN)

این دارو در شروع به عنوان یه داروی ضد افسردگی به بازار عرضه شد، ولی به دلیل کم اثر بودن اون در درمان افسردگی ها، الان به عنوان یه داروی لاغری مصرف می شه که همراه با رژیمای لاغری پیشنهاد می شه. مصرف این دارو به مقدار ۱۵-۱۰ میلی گرم در روز و در طول ۲۴ هفته، می تونه ۴ تا ۵ کیلو بیشتر از رژیم لاغری بدون دارو ، از وزن شخص رژیم گیرنده کم کنه.

هیچ وقت خودسرانه و بدون تجویز دکتر یا متخصص تغذیه از داروهای لاغری استفاده نکنین. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین مصرف این داروها وقتی در کاهش وزن موثره که به همراه اون از رژیمای لاغری همراه با ورزش هم استفاده شه. مصرف داروی خالی هم واسه سلامتی مضره و هم نتیجه مطلوب رو واسه کاهش وزن نمیده.

مشکلات مصرف سیبوترامین (SIBUTRAMIN)

در پژوهشای انجام شده، مشکلات جانبی عبارتند از : خشکی دهن در ۱۷ درصد؛ مشکل در خواب و بی خوابی های ناخواسته در ۵/۸۵ درصد؛ سوزن سوزن شدن بدن در ۱۲درصد؛ مشکل ضربان قلب ( آریتمی ) در ۲ درصد و یبوست که در ۱۱ درصد مصرف کنندگان گزارش شده.

پیشنهادای لازم :

مصرف این دارو واسه آدمایی که دارای حساسیت بوده یا به بی اشتهایی عصبی ( آنورکسیا ) یا پُرخوری عصبی ( بولیمیا ) دچار هستن ، پیشنهاد نمی شه. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین مصرف این دارو همراه با داروهای کم کننده اشتها ، داروهای ضد فشار خون ، ضد افسردگی ، ضد سرفه ، داروهای اعصاب ، داروهای ضد  میگرن ، آنتی هیستامین ، مسکّنا و آروم بخش ها ممنوع بوده و آدمایی که ناچار مشکل قلبی ، آریتمی و سابقه سکته قلبی هستن نباید از این دارو استفاده کنن . هم اینکه آدمایی که دچار بیماریای کلیوی یا کبدی ، آب مشکی (GLUCOMA) ، مشکلات غده تیروئید یا سنگ کیسه صفرا هستن، باید تحت نظر دکتر و با احتیاط کامل ، این دارو رو مصرف کنن. مصرف این دارو واسه افراد زیر  ۱۶ سال و بالای ۶۵ سال و در طول بارداری و شیردهی ممنوعه.

هورمون کوریونیک گونادوتروپین (HCG) یا هورمون جفت

روزانه تزریق ۱۲۵ واحد هورمون جفت به همراه رژیم لاغری ، به تجزیه و مصرف چربیای ذخیره شده در اندام افراد چاق سرعت بخشیده و باعث کاهش اشتها به غذا هم می شه، ولی به دلیل مشکلات ناخواسته و خطرناکی که ممکنه واسه آدما به وجود آورد، پیشنهاد نمی شه . بررسیا نشون داده ، آدمایی که از این روش استفاده کرده و جون سالم به در بردن، در آینده دچار چاقیای موضعی بسیار شدید مخصوصا انباشتگی چربی در باسن و رانا شدن.

هورمونای غده تیروئید

با اینکه استفاده به جا و به موقع از این هورمونا به وسیله کارشناسان ، عامل نجات و رهایی افراد گرفتار به کم کاری تیروئید ، یبوست، افسردگی ، زیاد شدن وزن ، پرخوابی و چاقی بوده ، ولی استفاده نابجا از این هورمونا به وسیله افراد میانسال و سالخورده ، مشکلات قلبی مختلفی از مریضی عروق قلبی ، ایست قلبی و حتی مرگ به دلیل سکته قلبی رو موجب می شه . اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین آدمایی که دارای ترشح عادی و طبیعی غده تیروئید هستن، نباید جهت افزایش متابولیسم ( سوخت و ساز ) بدن و سرعت بخشیدن به روند لاغری از این روش استفاده کنن.

دی اتیل پرویپون هیدروکلراید

دی اتیل پرویپون هیدروکلراید، با نام تجاری تنوایت (TENUATE) ، از جمله داروهای لاغریه که نباید بدون تجویز دکتر و متخصص مصرف شه. این دارو باید نیم تا یه ساعت قبل از غذا و ۴ تا ۶ ساعت قبل از خوابیدن درسته و بدون جویدن و خرد کردن بلعیده شه و نباید بیشتر از ۳-۱ ماه مصرف شه. مصرف این دارو وقتی در کاهش وزن موثره که به همراه اون از رژیمای لاغری همراه با ورزش هم استفاده شه. در صورت گرفتار بودن به فشار خون بالا، پرکاری تیروئید، آب مشکی، مریضی قند ، اعتیاد به الکل ، مشکلات قلبی و تصلب شرایین و هم در دوران حاملگی و شیردهی به کار گیری این دارو پیشنهاد نمی شه.

مشکلات جانبی این دارو

مشکلات ناچیز به کار گیری این دارو شامل مشکلات بینایی ، خشکی دهن ، بی خوابی ، بدخلقی ، ناراحتی معده ، یبوست و تغییر میل جنسیه. مشکلات متوسط به وجود اومده به وسیله به کار گیری این دارو عبارتند از درد قفسه سینه، مشکلات ادراری ، تنفسی و قلبی و مشکلات شدید اون عبارتند از :

افزایش فشار داخل ریه ، بیماریای دریچه قلب، نا آرومی یا پریشونی ، لرزش و اضطراب ، سردرد، سرگیجه ، بی خوابی ، خشکی دهن ، اسهال یا یبوست. اگه شما یکی از افراد مصرف کننده این دارو هستین، به محض بروز یکی از واکنشای حساسیتی ، مشکلات تنفسی ، ورم لب ها و زبون و صورت ، کهیر، بی نظمی ضربان قلب ، تهوع و استفراغ و گیجی فوراً به دکتر یا فرد تجویز کننده این دارو مراجعه کنین.

مشکلات جانبی دارو عبارتست از : خشکی دهن ، یبوست ، سرگیجه ، سیاهی رفتن چشم ، ناراحتی معده ، نا آرومی و درد قفسه سینه.

مصرف این دارو نباید از ۸ تا ۱۲ هفته بیشتر شه . مقدار و چگونگی مصرف اون، یه بار در روز، ۶۰-نیم ساعت قبل از غذاخوردن با شکم خالی و بهترین زمان، قبل از صبحونه س و اگه زمان دیگری مورد نظراست ، دست کم ۴ تا ۶ ساعت قبل از خواب مصرف شه؛ چون از اثرات این دارو، بی خوابی گفته شده. مصرف زیادتر از اندازه و یا دراز مدت این دارو اعتیاد آور بوده و علاوه بر اون احتمال میره که به تداخل این دارو با بقیه داروهای مصرفی مخصوصا داروهایی مثل FURAZOLIDO SELEGILINE- PHENELZINE – MAO و بقیه داروها مثل داروهای جلوگیری کننده از گرفتگی بینی ، سرفه ، سینه درد، سرماخوردگی و خیلی از داروهای شامل مواد تحریک کننده منجر شه.

آدمایی گرفتار به آلرژی یا حساسیت هستن و خانمای باردار و شیرده نباید این دارو رو مصرف کنن.

دسته‌ها: سلامتی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *