دیدنی های بوسنی هرزگوین

 

اطلاعات کلی کشور بوسنی و هرزگوین

 

پایتخت: سارایوو

 

جمعیت: حدود 4 میلیون نفر

 

بوسنی و هرزگوین یکی از کشورهای حوزه بالکان است که مسلمانان زیادی را در خود جای داده و در دهه میلادی یکی از جنگ های خونین دهه های گذشته را پشت سر گذاشت.

بوسنی از شمال و غرب با کرواسی، از شرق با صربستان و از جنوب با مونته نگرو  و دریای آدریاتیک همسایه است.

 

نام بوسنی از نام رود «بوسنا» که از میان این کشور می گذرد و 271 کیلومتر طول دارد گرفته شده است ، اما هرزگوین که بخش جنوبی این کشور را تشکیل می دهد ریشه در نام یکی از پادشاهان سابق این جمهوری دارد.

 

جغرافیا

 

کشور بوسنی و هرزگوین به لحاظ موقعیت جغرافیایی در جنوب شرق اروپا و در شبه جزیره بالکان قرار گرفته است و با کشورهای کرواسی، صربستان و مونته نگرو مرز مشترک دارد. این کشور از دو ناحیهٔ بوسنی (در شمال) و هرزگوین (در جنوب) تشکیل شده است. مرز آبی این کشوربه طول ۲۲ کیلومتر تنها راه دسترسی این کشور به آبهای آزاد است بندر نئوم در این منطقه واقع شده است.

 

بوسنی و هرزگوین کشوری است عمدتا کوهستانی که منابع طبیعی سرشاری چون دریاچه ها، رودخانه ها، چشمه های پرآب و آب های معدنی متعدد دارد. حداقل 14 درصد از خاک بوسنی را زمین های قابل کشاورزی ، 20 درصد مراتع طبیعی و 40 درصد جنگل های انبوه تشکیل می دهد.

 

بوسنی و هرزگوین پیش از این بخشی از کشور یوگسلاوی بود. بوسنی و هرزگوین استقلالش را پس از جنگ یوگوسلاوی در دهه میلادی به دست آورد.

 

بوسنی و هرزگوین هنوز به اتحادیه اروپا نپیوسته است اما به عنوان گزینه ای بالقوه برای پیوستن به این اتحادیه به حساب می آید. این کشور عضو سازمان کنفرانس اسلامی و آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

 

مردم بوسنی و هرزگوین

 

جمعیت این کشور چهار میلیون و 552 هزار و 198 نفر است که میانگین سنی آنها 9/38 سال است. امید به زندگی در بدو تولد برای زنان 03/82سال و برای مردان 57/74سال است. کمتر از 1/0درصد از مردم آن به بیماری ایدز مبتلا هستند.

 

48 درصد از مردم این کشور بوسنیایی، 1/37 درصد صرب و 3/14 درصد کروات هستند که از این میان 40 درصد از آنها مسلمان، 31 درصد ارتودوکس و 15 درصد آنها کاتولیک هستند.

 

زبان های رایج در این کشور بوسنیایی، کرواسی و صربی است.

 

وضعیت آب و هوایی

 

سارایوو هوایی نسبتا معتدل دارد. زمستان‌های این شهر سرد و تابستان‌های آن گرم است. باراش باران در سراسر طول سال پراکندگی دارد، اگرچه در ماه دسامبر و کمی در آگوست، روزهای بارانی بیشتری را شاهد خواهیم بود؛ بنابراین طبق انتظار تابستان بهترین زمان و زمستان فصل نامناسب برای این کار است.

بهترین زمان برای رزرو هتل

 

پیست اسکی تنها حدود یک ساعت از سارایوو فاصله دارد، بنابراین این شهر دو فصل پر گردشگر را تجربه می‌کند. از ماه ژوئن تا سپتامبر و همچنین دسامبر تا فوریه را می‌توان فصل پرگردشگر یا به اصطلاح High season  نامید که به تبع آن قیمت انواع هتل افزایش پیدا می‌کند. اکتبر و نوامبر نیز فصل کم گردشگر  هستند. همان‌طور که انتظار می‌رود، در این مدت قیمت هتل‌ها کاهش می‌یابد؛ بنابراین می‌توان انواع اتاق را با قیمتی ارزان اجاره کرد.در مورد تور اروپا بیشتر بخوانید.

 

ساختمان های المپیک زمستانی

 

جاهای دیدنی بوسنی و هرزگوین

 

شاید یک انتخاب بی نظیر در لیست کارهای انجام شده در بوسنی، بازدید از ساختمان ها و تأسیسات ساخته شده برای یک نمایش بین المللی در سال ۱۹۸۴ باشد ، امروزه این منطقه شبیه یک شهر ارواح در کوه های بلند شهر سارایوو Sarajevo است. این یک تجربه فرهنگی است. برای ایجاد یک لحظه درخشان میلیون ها دلار صرف ساختن این مجموعه شده است ولی امروزه استفاده ای از آنها نمیشود .

 

 

۱۴٫ قلعه Fortress Jajce

 

جاهای دیدنی بوسنی و هرزگوین

 

 

 

برای کسانی که ممکن است تاریخ دبیرستان را به یاد داشته باشند ، بوسنی و هرزگوین قبلا یوگسلاوی و قبل از آن پادشاهی بوسنی شناخته می شده است. در حومه شهر یک قلعه با قدمت قرن ۱۴ وجود دارد. این ساختار در بالای یک تپه قرار دارد . این ساختمان ابتدا توسط مجارها ساخته شد و بعدها توسط عثمانی ها تکمیل شد. در قرون وسطی، به دلیل مرگ و میر شهر به محل فعلی خود نقل مکان کرد.مطالب بیشتر در مورد تور ایتالیا در سایت سفر اتو موجود است.

 

 

۱۳٫ بانوی ما شهر Medjugorje

 

جاهای دیدنی بوسنی و هرزگوین

 

در سال ۱۹۸۱، شش کودک ادعا کردند مریم مقدس را در مجاورت Medjugorje دیدند. همانطور که  تصور می کردید امروزه شهر و به ویژه مجسمه حضرت مریم تبدیل به چیزی از زیارت غیر رسمی برای کسانی از مذهب کاتولیک دارند تبدیل شده است. در واقع Medjugorje یکی از محبوب ترین اهداف مذهبی در جهان برای کاتولیک ها است.

 

 

۱۲٫ محفظه زیرزمینی تیتو  Tito’s Underground Bunker

 

جاهای دیدنی بوسنی و هرزگوین

 

شهر کنجیک دارای تاریخی است که به ۴۰۰۰ سال میرسد. اگرچه یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های دائمی در بوسنی بوده است، اما احتمالا این منطقه امروزه برای یک بنای ۶۱۱ متری ضد حمله اتمی ساخته شده بین سالهای ۱۹۵۳ و ۱۹۷۹ مشهور شده است . وظیفه این بنا حفظ جان تیتو، رئیس جمهور یوگوسلاوی و ۳۵۰ نفر از نزدیکترین معاونان دولت او در جنگ سرد را داشته است .

 

 

۱۱٫ دریاچه Modrac

 

 

بهشت ماهیگیران، دریاچه مودراس، نزدیک Lukavac  بزرگترین دریاچه ساخته شده در بوسنی و هرزگوین است. در ابتدا جاذبه توریستی بزرگی نبود چونکه تا سال ۲۰۰۵ تقریبا ویران شده بود توسط مردم محلی به خاطر تخلیه زباله در اطراف آن. خوشبختانه مردم شهر متوجه شدند که این دریاچه یک چیز خوبی است. در حال حاضر با نظارت بیشتر، دریاچه مودراس بار دیگر برای ماهیگیری و سایر فعالیت های تفریحی آبی مناسب شده است.بیشتر بدانید: تور باکو

 

 

۱۰٫ قلعه Herceg-Stjepan

 

 

این قلعه باستانی که به زبان محلی به عنوان شهر Duke Stjepan نامیده می شود، دارای دیوارهای کشیده و بلند بیرونی و منظره عالی از کوه های اطراف است. در داخل تقریبا هیچ چیز باقی نمانده است . در روز یا شب ورود به قلعه آزاد است اما به یاد داشته باشید که امکانات (توالت، کافه، رستوران یا راهنما) در ان وجود ندارد، بنابراین درست برنامه ریزی کنید. این قلعه چند ضلعی منحصر به فرد در سال ۱۸۳۵ اهمیت استراتژیک خود را از دست داد و تا کنون رو به ویرانی است.

 

 

۹٫ پل قدیمی Mostar

 

 

Mostar پنجمین شهرستان بزرگ کشور و شاید مهم ترین مرکز فرهنگی در منطقه هرزگوین باشد. بدون شک، بزرگترین جاذبه توریستی این شهر پل قدیمی آن است. این پل را عثمانی ها در قرن شانزدهم ساخته اند و پل روی رودخانه Neretva ساخته شده است. این پل یکی از مشهورترین نشانه های کشور است.

 

 

۸٫ آبشارهای Kravica

 

 

آبشارهای چند قلو که در مسیر رودخانه Trebizat قرار دارند . جمعیتی از گردشگران و مردم محلی را به طور یکسان جمع می کند. خود دریاچه ای که در پایه آبشارها ایجاد شده است نیز یک منطقه پیک نیک و مناسب برای شنا است. بهار بهترین زمان برای دیدار از آبشار Kravica است زیرا زمانی است که میزان آب در بیشترین حد است و همچنین اطراف بسیار سرسبز است .در طول فصل شلوغ رستوران های مجاور ماهی های کبابی و سایر غذاهای محلی را ارائه می دهند. به شدت در میان مکانهایی که در بوسنی و هرزگوین دیده میشود توصیه شده است.